Gondoltátok volna, hogy ekkora károkat okoztak idén a katasztrófák?

2017. december 29. 14:30 - Napi Csárt

Kimondani is nehéz ezt az összeget

Természeti és emberi kéz okozta katasztrófák, csak az idén 306 milliárd dolláros kárt termeltek világszerte (Swiss Re.) A grafikonon jól látszik, hogy ez 2011 óta a legmagasabb szám, az elmúlt 10 év távlatában. Ami azonban még szembetűnőbb, hogy a 2016-os adatokhoz képest 63 százalékos a növekedés, sőt az elmúlt tíz év átlagnál is jóval magasabb ez a szám. A költségek elrugaszkodása ugyanakkor nem jelentett több halálesetet az előző évhez képest. 

Amik idén egyébként jócskán megnyomták a költségeket, azok legfőképp az amerikai kontinenst sújtó hurrikánok voltak - Harvey, Irma és Maria (93 milliárd dolláros biztosított kár). Ezen felül a kaliforniai erdőtüzek és két, erőteljes földrengés (Tehuantepec és Puebla) is milliárdos károkat okozott.

A 2011-es csúcskárokhoz képest ugyanakkor még így is jócskán elmarad az idei év. Abban az évben csapott le például a tóhokui földrengés és cunami, ami többek között a fukushimai katasztrófát is előidézte.

chartoftheday_12379_disasters_caused_306_billion_in_losses_in_2017_n.jpg

Szólj hozzá!

Hahó magyarok, elég lenne csak Röszkénél átnézni a másik oldalra

2017. december 28. 18:30 - Napi Csárt

Találtunk egy ábrát, ami azt mutatja meg, hogy különböző EU-s országok társadalmainak mekkora része járt már legalább egyszer az EU-n kívül. Az adatok Magyarországra nézve egészen megdöbbentőek, csak minden ötödik magyar (19%) mondhatja ezt el magáról. Ezzel az elképzelt dobogó harmadik fokán vagyunk az EU-ban, persze csak ha alulról nézzük.

Az EU-ban egyébként a svédek, a dánok és az osztrákok jártak arányaiban a legtöbben az unió határain kívül. Részletek a lenti ábrán, az adatok 2014-esek.

utazaseunkivul.jpg

forrás: Statista

3 komment

Na, honnan voltak az ISIS fegyverei? Igen, többek között Magyarországról

2017. december 27. 12:40 - Napi Csárt

Az ISIS jelentős fegyverarzenált szerezett 2014-ben az összeomló iraki hadseregtől. Ezek között sok amerikai fegyver is volt, amiket (M4, M16 gépkarebély) szép számmal fel is használták a propagandavideóikban vagy öngyilkos akcióikhoz (Humvee-k). Az igazság azonban az, hogy ezek az amerikai fegyverek csupán elenyésző részét (1,8%) képezték a hadi arzenálnak.

Az infogrammon jól látszik, hogy az ISIS fegyvereinek túlnyomó részét Kínában és Kelet-Európában gyártották. A listát magasan az ázsiai ország vezeti a maga 43,5 százalékával. De Románia és Oroszország mögött negyedik helyen ott figyel Magyarország is az egyáltalán nem csekély 7,2 százalékával. 

A magyarázat minderre az, hogy hiába a nagy mennyiségűnek tűnő nyugati fegyverek, az ISIS által alkalmazott fegyverek és lőszerek mintegy 90 százaléka a Varsói Szerződés hagyatékából származó kaliberek voltak. Derült ki egy átfogó, Szíriában és Irakban, az ISIS-től visszaszerzett, 40 000 tétel eredetét megvizsgáló kutatásból (Conflict Armament Research 2014 - 2017).  

chartoftheday_12330_where_isis_gets_its_weapons_n.jpg

34 komment
süti beállítások módosítása